Edmundova a Divoká soutěska

Na řece Kamenici najdete hned několik soutěsek, nacházejících se blízko obce Hřensko. Dvě nejslavnější soutěsky se nazývají Divoká a Edmundova…

Edmundova a divoká soutěskaPo proudu řeky Kamenice

20000Edmundova dříve nesla název Tichá. Srbskokamenická soutěska (dříve Ferdinandova) je hlubokým kaňonem mezi skalami z pískovce. Po břehu vede pěšinka, po níž se dostanete k Dolskému mlýnu. Do soutěsek se dlouhou dobu nikdo nemohl dostat, ale lidi lákalo poznávání pěkných míst. Proplouvat soutěskami až do Labe bylo lákavé a nejprve se to podařilo pěti odvážným chlapcům díky sázce.

Nejprve lodičky pluly od soutoku Kamenice k Dolskému mlýnu, ovšem vláčet lodě proti proudu zpět se provozovatelům nezamlouvalo a projížďky byly ukončeny. O trvalé zpřístupnění se postaral hrabě Edmund Clary-Aldringen. Povolaní dělníci stavěli lávky, mosty, zpevňovali břehy, budovali plovoucí chodníčky, vystříleli tunely a postavili i jez.

K prvnímu otevření dolní části soutěsky došlo v květnu 1890 a byla pojmenována po svém zakladateli – Edmundova. Zpřístupnění se střední část – Divoká soutěska dočkala až za osm let. Před válkou měla Edmundova soutěska v provozu čtrnáct loděk a Divoká sedm člunů. Během projížďky oběma soutěskami vás doslova pohltí krása skalních útvarů a strmých skal o výškách od padesáti do 150 m. Zajímavě tvarované skály se i nápaditě pojmenovaly – Strážce, Skalní rodina. Plavba Edmundovou soutěskou zabere dvacet minut a Divokou patnáct minut.

Edmundova soutěska:

  • Provozní doba 14.04. – 01.10. :  9 – 18 hodin – poslední loďka směr Mezná jede v 17:30, z Mezné směr Hřensko v 18:00 od 02.10. do 31.10. jsou odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr Hřensko 17:00 a směr mezná 16:30
  • Vstupné: dospělí 80 Kč, děti (3-15 let), důchodci, invalidé, pes s náhubkem 40 Kč
  • Kočárky se přepravují zadarmo, jízdní kola se nepřepravují

Divoká soutěska:

  • Provozní doba 14.04. – 01.10. : 9:00 – 17:00  – poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezní Louka v 16:30, z Mezní  Louky směr Hřensko v 17:00 od 02.10. do 31.10. jsou pak odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr Hřensko 16:00 a směr Mezní Louka 15:30.
  • Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč, pes s náhubkem zdarma, invalidé ZTP 30, – Kč
  • Kočárky se přepravují zadarmo, jízdní kola se nepřepravují

Kudy do Soutěsek ve Hřensku

Vstup do soutěsek je možný na čtyřech místech:

  1. ze Hřenska: půjdete proti proudu řeky Kamenice a po dvou kilometrech se dostanete k Tiché soutěsce.
  2. z Mezní Louky: po modré turistické značce dojdete ke Strži, budete pokračovat prudkým sestupem po žluté značce až dorazíte k Divoké soutěsce.
  3. z Mezné: zelená turistické vás povede prudkým sestupem na Mezní můstek. Odtud se vydáte po žluté k Edmundově soutěsce.
  4. z Růžové – Hájenky: vydáte se po zelené turistické značce na Mezní můstek, kde změníte zelenou značku za žlutou, po které dojdete k Edmundově soutěsce.

Tip na ubytování

Plánujete se v okolí Hřenska zdržet Déle? Máme pro Vás širokou nabídku ubytovacích zařízení. Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Navštivte naše ubytování v Hřensku.

Tip na celodenní výlet

Vydejte se po Naučné stezce přátelství a užijte si celodenní pěší výlet nejzajímavěšími místy Českého Švýcarska. Naučná stezka Vás povede z Hřenska přes Tři prameny na Pravčickou bránu a Mezní Louku. Z Mezní louky pak sestoupíce do soutěsek a užijete si jízdu na pramicích po řece Kamenici.

Soutesky Hrensko 1 Soutesky Hrensko 2 Soutesky Hrensko 3 Soutesky Hrensko 4 Soutesky Hrensko 5 Soutesky Hrensko 6

Další tipy na výlety:

Pravčická brána
Město Děčín
Bad Schandau
Toskana Therme
Schrammsteine
Pevnost Königstein
Bastei

Označeno v tipy-na-vylety

Doporučte přátelům

Historie Hřenska

Nejníže položená česká obec Hřensko je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Historie Hřenska sahá až do 15. století, kdy zde byla vybudována krčma pro dělníky. K prudkému rozvoji turistiky v oblasti Hřenska došlo již v 19. století.

historie Hřenska

více o historii Hřenska

Okolí Hřenska

Hřensko naleznete v malebné krajině pískovcových skal v Národním parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Přečtěte si více o této kouzelné krajině...

Ubytování Hřensko

ubytování v Hřensku
Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Vyberte si z naší široké nabídky ubytování v Hřensku.

Fotogalerie

Hřensko Hřensko Hrensko 1 Hrensko 3 Hrensko 7 Chalupa Lipnice

České Švýcarsko na Facebooku