Pravčická brána

Největší skalní brána v Evropě Pravčická brána, se stala národní přírodní památkou už v roce 1963. Hlavní turistický cíl Českého Švýcarska má rozpětí oblouku 26,5 m, výšku otvoru 16 m a na šířku měří od sedmi do osmi metrů…

Pravčická bránaNejvětší skalní brána v Evropě

Plošinu na vrcholu najdete ve 21 metrech. Výstup k Pravčické bráně vám dá trochu zabrat, ale námaha z vás ihned opadne, až se rozhlédnete po krajině, co vám bude z výšky nadělena.

Pravčická bránaNa vlastní skalní most se nedostanete, protože je už od roku 1980 znepřístupněn, aby nedošlo k ohrožování přírodního úkazu davy sem přicházejících turistů. V roce 1982 se brána vyztužila speciální pryskyřicovou směsí, aby došlo ke zpomalení eroze. V přízemí zajděte do restaurace s původními malbami, v prvním patře se projděte po muzeu Národního parku České Švýcarsko. Legenda říká, že se blízko Pravčické brány kdysi skrýval poustevník Prebisch.

Pravčická brána se stala cílem výletů i mnoha slavných osobností, patřil k nim i známý spisovatel Hans Christian Andersen, který sem přijel v letech 1831 a 1851. Není pochyb, že ho místa značně inspirovala.

Kudy na Pravčickou bránu

Na Pravčickou bránu se můžete vydat ze dvou směrů – z Hřenska nebo Mezní Louky:

1. trasa z Hřenska: vydáte se po červené turistické značce podél silnice vedoucí na Mezní louku. Po cca 2 km u Třech pramenů odbočíte do lesa. Mírným stoupáním budete pokračovat až po cca 2,5 km dorazíte na Pravčickou bránu.
2. trasa z Mezní Louky: půjdete po červené turistické značce po Gabrielině stezce, která Vás dovede až na Pravčickou bránu. Trasa je dlouhá cca 6 km a povede vás členitým terénem pod vysokými skalami s úžasnými výhledy.

Parkování

Svá auta můžete zanechat na odstavných parkovištích v Hřensku nebo na Mezní Louce.

Tip na celodenní výlet

Vydejte se na pěší výlet okolím Hřenska po Naučné stezce přátelství známé též jako Naučná stezka přátelství ČSSR – NDR. Projdete se z Hřenska na Pravčickou bránu, dále na Mezní Louku a do soutěsek s kouzelnou jízdou lodičkách.  Celý okruh měří 16 km.

Vstupné na Pravčickou bránu

 • Dospělá osoba – 75,-Kč/osoba (3,-Eur/osoba)
 • Děti 6 – 14let/ studenti a důchodci – 25,-Kč/osoba (1,-Eur/osoba)
 • Děti do 6. let – zdarma

Provozní doba Pravčické brány

 • duben – říjen: denně 10:00 – 18:00 hodin
 • listopad: pátek, sobota, neděle do 16:00 hodin.
 • prosinec – březen: pouze o víkendech do 14:00 hodin.

V případě nepříznivého počasí je zavřeno.

pravcicka brana - ceske svycarsko 6 pravcicka brana - ceske svycarsko 5 pravcicka brana - ceske svycarsko 4 pravcicka brana - ceske svycarsko 3 pravcicka brana - ceske svycarsko 2 okolim-hrenska4

 

Další tipy na výlety:

Edmundova a Divoká soutěska
Město Děčín
Bad Schandau
Toskana Therme
Schrammsteine
Pevnost Königstein
Bastei

Označeno v tipy-na-vylety

Doporučte přátelům

Historie Hřenska

Nejníže položená česká obec Hřensko je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Historie Hřenska sahá až do 15. století, kdy zde byla vybudována krčma pro dělníky. K prudkému rozvoji turistiky v oblasti Hřenska došlo již v 19. století.

historie Hřenska

více o historii Hřenska

Okolí Hřenska

Hřensko naleznete v malebné krajině pískovcových skal v Národním parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Přečtěte si více o této kouzelné krajině...

Ubytování Hřensko

ubytování v Hřensku
Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Vyberte si z naší široké nabídky ubytování v Hřensku.

Fotogalerie

Hřensko Hřensko Hřensko Hrensko 3 pravcicka brana - ceske svycarsko 3 pravcicka brana - ceske svycarsko 5

České Švýcarsko na Facebooku