Obec Hřensko

Hrensko

Zajímavosti v Hřensku

Hledáte nejníže položenou českou obec? Potom se vydejte na sever Čech, kde najdete u hranic s Německem obec Hřensko. Proslavila ji hlavně turistika a blízké skvosty stvořené přírodou. Hřensko najdete ve skalním kaňonu nedaleko města Děčín a pohraniční obec německého Saska vešla ve známost v 19. a 20. století díky rozvoji turistiky. Obec se nachází u staré obchodní stezky Česká cesta. Vzniklo tady mnoho zajímavých hotelů a dalších služeb pro výletníky.

Hrensko 2O Hřensku se poprvé prameny zmiňuji v 15. století, kdy tady stála krčma pro voraře. Původně bylo místem pro  plaveckou a dřevařskou společnost a pro sklady. Od raného středověku byla známá jako obchodní středisko na Labi a zboží se tudy přepravovalo v obou směrech. Během 16. století se zde usidlovali další obyvatelé, živili se plavením a těžbou dřeva, vzniklo plno krčem, skladů zboží, rozvíjela se doprava a podloudnictví.

Hřensko však není jen známka úspěchu a rozvíjejícího se obchodu a turistiky, má za sebou i dost nepříjemných momentů. Díky své poloze se stalo terčem násilného vniknutí armád, nevyhlo se plenění, požárům, smrtelným epidemiím jako cholera a mor. Neustále se opakují záplavy a nebezpečnými se stávají i padající skály. Padání kusů skal není žádnou novinkou, již ve 14. století  ohrozily bloky z kamene zdejší poklidný život – velká skála ohrozila dopravu lodí na řece, protože se zřítila do Labe. Během 19. a 20. století padají uvolněné kameny na domy, boří je a někdy jde o dokonalé štěstí. Ovšem již několik desítek let skály monitorují geologičtí odborníci, kolem stěn jsou napnuty ochranné sítě a uvolněné bloky se odstřelují včas. Samozřejmě riziko stále trvá.

Čím si vás může Hřensko získat? Stačí vědět, že se jedná o vstupní bránu do Čech a do Národního parku České Švýcarsko. Snadno se odtud dostanete k proslulé Pravčické bráně nebo k oblíbeným soutěskám na říčce Kamenice – k Edmundově a Divoké. Po projížďce na lodičkách se projděte po břehu a dejte si něco dobrého na zub. V klidu můžete posedět u řeky Labe, počkat třeba na loď, která vás odveze do Děčína nebo k německým sousedům.

Jak se dostanete do Hřenska?

Linkové autobusy:

Autobusy jezdí dle jízdního řádu na trati Děčín – Hřensko – Mezní louka – Jetřichovice – Chřibská – Doubice – Krásná Lípa

Vyhlídkový autobus v daných časech na trase:

Königstein – Bad Schandau – Hřensko – Hřensko, Pravčická brána – Mezní loukaKönigstein – Bad Schandau – Hřensko – Hřensko, Pravčická brána – Mezní louka – Mezná

Přívoz přes Labe:

Hřensko – Schöna – Hřensko dle daného jízdního řádu

1.4. – 30.9. od 8 do 22 hodin, 1.10. – 31.3. od 9 do 18 hodin

Dospělé osoby 20,- Kč, děti 6 – 14 let, pes, jízdní kolo: 10 Kč

Výletní osobní loď Poseidon provozuje Labská plavební společnost, s.r.o., jízdní řád najdete na
www.labskaplavebni.cz

Auto:
Z města Děčín do Hřenska

Historie Hřenska

Historie Hřenska

Doporučte přátelům

Historie Hřenska

Nejníže položená česká obec Hřensko je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Historie Hřenska sahá až do 15. století, kdy zde byla vybudována krčma pro dělníky. K prudkému rozvoji turistiky v oblasti Hřenska došlo již v 19. století.

historie Hřenska

více o historii Hřenska

Okolí Hřenska

Hřensko naleznete v malebné krajině pískovcových skal v Národním parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Přečtěte si více o této kouzelné krajině...

Ubytování Hřensko

ubytování v Hřensku
Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Vyberte si z naší široké nabídky ubytování v Hřensku.

Fotogalerie

Hřensko Hřensko Hřensko Hrensko 3 pravcicka brana -  ceske svycarsko 3 pravcicka brana -  ceske svycarsko 5

České Švýcarsko na Facebooku