Město Děčín

Městem Děčín proudí řeka Labe a najdete tady mnoho kulturního a sportovního vyžití během celého roku. Pro turisty nechybí řada zajímavých akcí a také mnoho historických památek či přírodních úkazů…

Decin

Atrakce v Děčíně

Děti mohou zajít do zoologické zahrady Děčín, kam můžete vyjet autem na přilehlé parkoviště. V případě cesty pěšky, počítejte s výstupem vzhůru. ZOO Děčín vám nabízí mnoho zajímavých zvířat k vidění, především se zaměřuje na zvěř z našich lesů. Nepřijdete ale ani o exotické zvířectvo a ptactvo.

Zoo DecinMezi favority k obdivování patří medvědi grizzly, klokani, opice, papoušci nebo morčata a vlci. Oddělená expozice Rajské ostrovy je vzdálena asi 700 m od objektu a má čtyři části: korálový útes Réunion, mangrovové pobřeží Fidži, asijský tropický deštný prales Sulawesi a polopoušť karibských ostrovů Haiti. Jestliže zakončíte návštěvu zoo, můžete vyjít na Pastýřskou stěnu se zámečkem s restaurací a s překrásným výhledem na město a okolí.

Děčínský zámek si nemůžete nechat ujít

Dominantu města tvoří zámek a Růžová zahrada. Zahrada si vás získá nejen květy, ale i jedinečnou architekturou. Stavebník Maxmiliána hraběte Thun-Hohensteina vytvořil v sedmdesátých letech 17. století velkolepou barokní okrasnou zahradu. Pojmenování Růžová zahrada se vžil až koncem 19. století, kdy došlo k založení zdejšího rosaria. Zámecký zahradník Franz Josst mladší zde opečovával na dvě tisícovky růží, které se dokonce po celé habsburské monarchii proslavily. Nechyběla ani oranžérie a skleníky s tropickými a subtropickými rostlinami.

DecinV západní části naleznete salu terrenu s původními nástěnnými malbami s námětem řecké mytologie z roku 1678. Průčelí z roku 1672 dominují tři vysoké arkády. Ostatní plochu klenby a stěn zabírá deset hlavně thunských znaků. Ve východní části spatříte Gloriet se dvěma patry, vyhlídkou a vstupem do kryté chodby přistavěné k severní zdi Dlouhé jízdy. Ozdobený je božstvy z mytologie.

Zámek Děčín se vypíná na skále nad soutokem řek Labe a Ploučnice a řadí se k nejstarším a také největším památkám na severu Čech. První barokní podoba zámku spadá do let 1667-1683, přičemž současný vzhled má původ na konci osmnáctého století. Na zámku se vystřídala celá řada majitelů – patřili k nim například císařský plukovník Kryštof Šimon, rytíři z Bünau, Jan Zikmund nebo Maxmilián Thun. Po roce 1785 se sídla ujal císařský generál Václav Josef Thun a pokračoval v započaté přestavbě. Na zámek se dostanete Dlouhou jízdou a během prohlídky vás čekají soukromé pokoje majitele, reprezetační místnosti, konírna s fontánou ve tvaru koně v průčelí, kaple. Na nádvoří se pořádají různé akce, festivaly, divadelní představení, koncerty (i v zámecké kapli) nebo trhy.

Decin 1 Decin 2 Decin 3 Decin 4 Decin 5 Decin 6

Další tipy na výlety:

Pravčická brána
Edmundova a Divoká soutěska
Bad Schandau
Toskana Therme
Schrammsteine
Pevnost Königstein
Bastei

Označeno v tipy-na-vylety

Doporučte přátelům

Historie Hřenska

Nejníže položená česká obec Hřensko je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Historie Hřenska sahá až do 15. století, kdy zde byla vybudována krčma pro dělníky. K prudkému rozvoji turistiky v oblasti Hřenska došlo již v 19. století.

historie Hřenska

více o historii Hřenska

Okolí Hřenska

Hřensko naleznete v malebné krajině pískovcových skal v Národním parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Přečtěte si více o této kouzelné krajině...

Ubytování Hřensko

ubytování v Hřensku
Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Vyberte si z naší široké nabídky ubytování v Hřensku.

Fotogalerie

Hřensko Hřensko Hrensko 1 Hrensko 3 Hrensko 7 Chalupa Lipnice

České Švýcarsko na Facebooku