Labské pískovce

Labské pískovceChráněnná krajinná oblast Labské pískovce vznikla již v roce 1972 a zaujímá rozlohu 32 302 ha.

Celá oblast je velmi oblíbena již řadu let turisty a díky tomu se zde vyvinulo mnoho značených turistických, naučných a cyklistických stezek, díky nimž se můžete vydat i do sousedního Německa. Kraj pískovců je vyplněn mnoha lidovými stavbami, kaňony, řekami, říčkami a rovněž známými soutěskami (Divoká a Edmundova soutěska). V oblasti se hrdě pne hora Sněžník s kamennou rozhlednou, zajít můžete na několik vyhlídkových míst – například skalní terasu Belveder (Labská Stráň). Z dalších atraktivních míst se nabízí skalní bludiště Tiské stěny, kde se mohou vydovádět i horolezci. Tiskými stěny prochází naučná stezka, zbudovaná v roce 1977 o délce tři kilometry. Cestou se nechte uchvátit zajímavými tvary skal a skalních útvarů, jeskyněmi, roklinami, puklinami a kaňony.

V Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce najdete v současné době ještě další tři naučné stezky, úplně nebo částečně zapadající do této oblasti. Jedná se o Naučnou stezku Okolím Růžové, která vznikla během let 200-01, ležící částečně v NP České Švýcarsko a má deset zastavení. Po okružní trase o délce 10,5 km můžete objevovat krásy na trase obec Růžová, Pastevní vrch, Kamenická Stráň, Dolský mlýn a úbočí Růžovského vrchu.

Naučná stezka Jetřichovické skály nabízí turistům devět zastávek na osm kilometrů dlouhé trase. Z větší části půjdete po trase mezi Jetřichovicemi a Vysokou Lípou. Köglerova naučná stezka okolím Krásné Lípy vznikala během let 2003 – 2006, na cestě se setkáte se čtyřiceti informačními tabulemi a měří 23 km. Pojmenována byla po provozovateli geologické naučné stezky z let 1941 – 1945 – Rudolfu Köglerovi (1899 – 1949). Po pamětihodnostech a přírodních krásách se vydáte na území rovnou tří chráněných území – CHKO Lužické hory, NP České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce.

Děčínský SněžníkJetřichoviceLabské pískovceKaňon Labe z vyhlídky Belvéder

Doporučte přátelům

Historie Hřenska

Nejníže položená česká obec Hřensko je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Historie Hřenska sahá až do 15. století, kdy zde byla vybudována krčma pro dělníky. K prudkému rozvoji turistiky v oblasti Hřenska došlo již v 19. století.

historie Hřenska

více o historii Hřenska

Okolí Hřenska

Hřensko naleznete v malebné krajině pískovcových skal v Národním parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Přečtěte si více o této kouzelné krajině...

Ubytování Hřensko

ubytování v Hřensku
Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Vyberte si z naší široké nabídky ubytování v Hřensku.

Fotogalerie

Hřensko Hřensko Hřensko Hrensko 8 pravcicka brana -  ceske svycarsko 6 Soutesky Hrensko 5

České Švýcarsko na Facebooku