Bastei

Z vyhlídkové plošiny Bastei lze spatřit kamenný most Basteibrücke, údolí kolem řeky Labe, skalní město a také hrad Neurathen. Skály na Bastei se vytahují až do nadmořské výšky 305 metrů a celé prostředí kolem vyhlídky se stále více přizpůsobuje potřebám turistů.

Kleine Bastei

Na Bastei za krásnými vyhlídkami

Saské Švýcarsko je plné úchvatných skal, skalních hradů, věží, mostů, strží a nádherných vyhlídek. Od 19. století se krajina upravuje pro potřeby mnoha turistů. Vypravit se můžete na vyhlídkovou plošinu Bastei. Z České republiky je to sem skutečně blízko – okolo patnácti kilometrů od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka. Česká a německá strana byla v dřívější době zaplněna skalními hrady a hrádky a dokonce i v současnosti tady můžete objevit desítky pozůstatků z dávných dob, kdy tudy vedly obchodní cesty a kupci se přemisťovali se svým zbožím. Jednalo se ale i o dobu loupežníků, kteří neotáleli přepadávat.

bastei5Nad strží Mardertelle (Kuní jáma) postavili první most ze dřeva již v roce 1824, tímto se spojil skalní šelf Bastei, skály Steinschleuder a Neurathener Felsentor. Původní dřevěný most nahradil pískovcový v roce 1851, protože turisté sem rádi chodili a tak jim bylo vyhověno ve zlepšení dosažitelnosti přírodních krás. Pokud jde o velikost, na délku činí 76,5 m a tvoří ho sedm oblouků. Most má pod sebou čtyřicet metrů hlubokou propast.

V této oblasti najdete moderní horský hotel a také přírodní rezervaci Naturschutzgebiet Bastei. Od hlavního parkoviště to trvá k první vyhlídce asi deset minut. Samozřejmě musíte počítat se stoupáním po schodech. Vyhlídky vám však stojí za veškerou námahu – v dálce spatříte Lilienstein, Königstein, Pfaffenstein a Labe, kde se prohánějí lodě a parníky. Blízké skály nesou i zajímavá jména – Lokomotiva, Velká Husa, Pletený úl, Hlídač údolí. Pokud přejdete most, hned za ním se nachází vstup do hradu Neurathen, který vznikl ve 14. století. V současnosti si můžete z něho prohlédnout skalní bloky, vodní nádrž, středověký katapult a místnosti vytesané do skal. Rovněž zdejší prohlídka nabízí nálezy z vykopávek se středověkou keramikou apod. Prostorem se budete pohybovat po schodech, mostech a kovových žebřících.

Bastei 1 Bastei 2 Bastei 3 Bastei 4 Bastei 5 Bastei 6

Další tipy na výlety:

Pravčická brána
Edmundova a Divoká soutěska
Město Děčín
Bad Schandau
Toskana Therme
Schrammsteine
Pevnost Königstein

Označeno v tipy-na-vylety

Doporučte přátelům

Historie Hřenska

Nejníže položená česká obec Hřensko je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Historie Hřenska sahá až do 15. století, kdy zde byla vybudována krčma pro dělníky. K prudkému rozvoji turistiky v oblasti Hřenska došlo již v 19. století.

historie Hřenska

více o historii Hřenska

Okolí Hřenska

Hřensko naleznete v malebné krajině pískovcových skal v Národním parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Přečtěte si více o této kouzelné krajině...

Ubytování Hřensko

ubytování v Hřensku
Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Vyberte si z naší široké nabídky ubytování v Hřensku.

Fotogalerie

Hřensko Hřensko Hrensko 1 Hrensko 3 Hrensko 7 Chalupa Lipnice

České Švýcarsko na Facebooku